Ocalić wielki spadek

Najszczersza przyjaciółka zwierząt w kraju śp. Alina Kasprowicz zostawia po sobie ogromny spadek. Ten materialny jest niemały, boobejmuje chyba dwie kamienice oraz inne nieruchomości. Powiedzmy jasno, że odziedziczyła to po przodkach i wykorzystywała jako bazę swojej szlachetnej działalności. Współpracując pewien czas z Panią Aliną przy wydawaniu czasopisma „Zwierzęta i my” widziałem jak troszczy się o ten majątek, mówiąc nieraz żartobliwie, że to jest przecież „dojna krowa” utrzymująca jej zwierzęta. Ten spadek wyrażalny w pieniądzach został z pewnością odpowiednio zabezpieczony i przez Właścicielkę, również w interesie Jej czworonożnych podopiecznych.

Tu jednak chodzi o ocalenie spuścizny bez porównania cenniejszej, niż dobra materialne. Jest nią nie tylko sama „Fundacja Zwierzęta i my”, ale również, a może przede wszystkim, idea mądrego, skutecznego działania na różnych polach w interesie zwierząt. Pani Alina to świetlany wzór najcenniejszej, chlubnej cechy Poznaniaków, polegającej na niezwłocznym zabieraniu się do pracy, gdy zachodzi taka potrzeba, gdy należy odpowiedzieć na wyzwanie chwili. Można byłoby w tym miejscu przypomnieć niezliczoną liczbę najróżniejszych akcji podejmowanych przez śp. Alinę Kasprowicz natychmiast, gdy należało czemuś się przeciwstawić, coś forsować, kogoś wesprzeć… Niektóre, jak sterylizacja zwierząt, były długotrwałe, prowadzone z rozmachem i miały wielki zasięg.

Szeroki krąg wychowanków, sympatyków i przyjaciół Pani Aliny zapewne postara się kontynuować Jej pracę i nie zapomni o dokonaniach. Władze naszego miasta nigdy specjalnie nie rozpieszczały twórczyni poznańskiego Schroniska dla Zwierząt oraz „Fundacji Zwierzęta i my”, bo w intersie zwierząt była bezkompromisowa. Teraz nie chciałaby dla siebie pomnika. Będzie w niebie szczęśliwa jeśli Poznań tak szczerze zadba o zwierzęta jak Ona. Pokazała jak to należy robić.

Marcin Dymczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest