Farida śladami Niemena

W kwietniu 2010 r. nieistniejące Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia (założone przez Czesława Niemena Wydrzyckiego i Krzysztofa Wodniczaka w 1989 r.) przygotowywało trasę koncertową „Śladami Niemena”. Szanując czas żałoby narodowej koncerty odwołano. Teraz Farida przygotowała 90-minutowy recital i wraz z zespołem muzycznym zaprezentuje swój nowy, oryginalny program .

Spotkania z polskimi wielbicielami jej talentu mają wieloletnią tradycję. Począwszy od występu na festiwalu w Sopocie i otrzymania tam Nagrody Dziennikarzy, poprzez ogólnopolską trasę „Niemen przedstawia Faridę” do wydania przez Polskie Nagrania winylowej płyty długogrającej. Pod koniec XX wieku Farida przestała śpiewać, zajęła się tworzeniem biżuterii, kolczyków, projektowaniem kapeluszy.

Po śmierci Czesława Niemena Wydrzyckiego wzmogła jednak swoją aktywność w Polsce. Często odwiedza nasz kraj, który uważa za swoją drugą ojczyznę. Nie tylko koncertuje, ale też nagrywa nowe płyty, zapraszana jest do występów w programach telewizyjnych, swoje nowe songi zamieszcza na youtube. Jej kariera przeżywa nieustający progres.

Przypomnijmy, że zaczynała jako piosenkarka nie stroniąca od kreatywnego ryzyka. Pozostała wierna swej pieczołowicie wypracowanej stylistyce. W jej śpiewie wyczuwamy szept intymnej wypowiedzi przyjaciółki. Farida – jak rzadko która wokalistka – posiada bowiem nie zwykły zmysł audiowizualny, który trochę przypomina surrealistyczną wrażliwość z filmów Davida Lyncha. Wydaje się współgrać z oryginalnym podejściem duetu kompozytorsko – słownego udowadniając, że muzyka popularna ma do zaoferowania więcej, niż się niektórym wydaje.

Najnowsza płyta CD, jaka będzie w sprzedaży podczas tej trasy koncertowej, prezentuje kompozycje jej męża Americo Colaprisco do słów Concetti Gangi (Faridy). Muzyka posiada szczególnie piękne melodie, bogate harmonie w interpretacji wrażliwej Artystki. Więcej, zaskakuje rozmachem i ponadczasowym ujęciem dźwiękowym. To nie jest adoracja prostych melodii i słów, lecz dla wrażliwych i poszukujących inspiracji.

K.W.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest