Chaos, bałagan, nerwy…

Renomowana firma drogowa Strabag na zlecenie Volkswagena modernizuje od roku osiedlowe ulice w Zielińcu, ale robi to jak jakiś nieudolny nowicjusz. Można było oczekiwać, że tak ważna, od lat zapowiadana przez fabrykę VW inwestycja, zostanie zrealizowana sprawnie, bez zbędnej uciążliwości dla mieszkańców. Volkswagen Poznań modernizuje i przebudowuje osiedlowy system komunikacyjny w rekompensacie za zamknięcie dla ruchu publicznego ulicę Smołdzinowską – główną trasę łączącą dotąd Zieliniec ze światem. Większość miejscowej społeczność w referendum zaakceptowała proponowane zmiany, ale teraz wielu ludziom brakuje już cierpliwości i odporności na trudy i bałagan.

W sygnałach kierujących do naszej redakcji zirytowani mieszkańcy Zielińca powtarzają opinię o wszechobecnym chaosie na budowie dróg, o nieoczekiwanych przerwach w pracach, o niezrozumiałym systemie wykonywaniu chodników i jezdni dziwnymi fragmentami, o długich zastojów na całych odcinkach robót itp. Odnosi się ogólnie wrażanie, że brakuje właściwej koordynacji, stałego fachowego nadzoru i skutecznego informowania na bieżąco mieszkańców o tym, co się wokół dzieje. Pretensje adresowane są nie tylko do Volkswagena i Strabaga, ale i do Zarządu Dróg Miejskich, który to wszystko powinien chyba jakoś nadzorować.
Być może tego rodzaju negatywne opinie i dowody zniecierpliwienia ze strony mieszkańców wywołały skierowanie do nich ostatnio listu ze strony VW. W piśmie wymienia się bardzo szczegółowo, co już wykonano na poszczególnych ulicach i uspokaja, że Strabag wykona wszystko w planowanym terminie. Nie ma tam nawet wzmianki o dostrzeganym gołym okiem bałaganie i chaosie. Jakby tego wszystkiego nie było. Adresaci takich „wyjaśnień” bynajmniej więc nie poczuli się usatysfakcjonowani.

Fala niezadowolenia ze sposobu realizowania prac w Zielińcu dotarła w końcu do władz miasta i zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski udał się w grudniu ub. roku na wizję lokalną w miejscu budowy. Obecni byli też przedstawiciele ZDM, Rady Osiedla i mieszkańców. Szef RO Krzysztof Bartosiak powiedział nam, że pretensje ludzi uznano za uzasadnione. -Widać gołym okiem, że prowadzone z rozmachem prace są niesystematyczne i nie kończone, brakuje części jezdni i chodników, właściwych wjazdów na niektóre posesje itd. Zobowiązujemy inwestora do przedstawienia harmonogramu prac z terminami odbioru technicznego poszczególnych odcinków. Można oczekiwać
We wspomnianym piśmie do mieszkańców VW jednoznacznie zapewnił, że budowa wszystkich ulic w Zielińcu zostanie zakończona do końca maja 2018 roku. Ta świadomość powinna wszystkim narzekającym dostarczyć dość cierpliwości na jeszcze kilka miesięcy utrudnień.

Ul. Starachowicka do 05.2018
Przejazd kolejowy gotowy i odebrany
Ul. Zieleńska od 03.2018 do 05.2018
Warstwy ścieralne, oznakowanie pionowe i poziome na wszystkich ulicach zostaną wykonane do 05.2018.
Jednocześnie zapewniamy, że główny wykonawca firma Strabag realizuje zadania inwestycyjne zgodnie z harmonogramem. Przesunięcia terminowe spowodowane są warunkami pogodowymi lub kolizjami instalacji podziemnych z realizowaną inwestycją. W celu optymalizacji terminów i kosztów, firma Strabag reaguje na bieżąco i przesuwa siły i środki na te etapy inwestycji, które aktualnie mogą być realizowane. W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem zieliniec@vw-poznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest