Mapa Głównej

fot. Ewelina Chatłas

Festiwal Malta poszukuje opowieści i wspomnień mieszkańców Głównej, z których powstanie drukowana Mapa Sentymentalna dzielnicy w ramach programu Generatora Malta. Organizatorzy chcą poznać historię Głównej „pisaną wodą”, spojrzeć z perspektywy stawów i rzek, poznać wodne anegdoty mieszkańców oraz mieszkanek. Trwa nabór na wspomnienia, planowane jest także spotkanie online w celu zebrania mikroopowieści o dzielnicy.

Mapę, wspólnie z Festiwalem Malta, tworzyć będą osoby ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury działającego na Głównej. To oni zbierać będą opowieści o codzienności dawnej i współczesnej naznaczonej wodą i jej rozmaitym wpływem na historię dzielnicy. Mapa Sentymentalna Głównej wypełniona będzie narracją mieszkańców i mieszkanek, legendami, trajektoriami spacerów, sensorycznymi skojarzeniami z miejscami, a nie danymi z urzędowych dokumentów. Wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z wodnymi historiami Głównej organizatorzy zapraszają na spotkanie online, które odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:00 na platformie JitsiMeet – link do spotkania zostanie udostępniony na Facebooku na stronach Festiwal Malta oraz Fyrtel Główna.

Program tegorocznego Generatora Malta – społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta – toczy się wokół hasła „Woda jest tobą”, a na Głównej wody nie brakuje. Przez dzielnicę przepływa Główienka, która uchodzi do Warty, jest staw Kajka, staw przy ul. Suchej, nieistniejący już staw przy młynie.

Czy w Główience pływają bobry? Ile młynów wodnych było na Głównej? Jak powstał staw Kajka? Czy pamiętacie historie związane z cegielnią, która działała na Głównej? Czy jako dzieci bawiliście się na lodowisku na Rynku Wschodnim? Gdzie chłopcy i dziewczyny grali zimą w hokeja? Czy są wśród nas strażacy, którzy pracowali przy Rynku Wschodnim? Pamiętacie jeszcze rzeczkę Zawadkę również przepływającą przez fyrtel?

Poszukiwane są opowieści zarówno od osób aktualnie zamieszkujących Główną, jak i od tych, które dawniej były związane z tą częścią miasta – zarówno strzępki historii, jak i wielogodzinne narracje, ulotne obrazy i te utrwalone na fotograficznym papierze.

Podczas poprzednich edycji Festiwalu Malta powstało sześć map poznańskich dzielnic: os. Piastowskiego, os. Kopernika, os. Grunwald Północ, Naramowic, Jeżyc i Wildy. Opowieści o dzielnicach przekłada na język wizualny Karolina Wojciechowska, graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Premiera mapy Głównej odbędzie się w formie spaceru po fyrtlu, podczas którego usłyszymy wiele nostalgicznych opowieści i na nowo odkryjemy zapomniane miejsca. Chętnych do podzielenia się opowieściami zapraszamy także do kontaktu za pomocą
maila: stowarzyszenie.smak@gmail.com lub telefonicznie: 662 070 369 lub 607 259 232.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *