Zanurzyć się w naturze

Nowo powstające miejsce przy zbiegu ulic Ziemowita i Wandy to leśna przestrzeń Podróżne Drzewa. Jest to miejsce, by zanurzyć się w naturze i przeżyć cudowne przygody. Jako Stowarzyszenie „Podróżne Drzewa” tworzymy to miejsce zarówno dla Was drodzy mieszkańcy, dla naszych dzieci, jak i dla innych, którzy poczują wołanie do obcowania z naturą. Niech będzie to miejsce wytchnienia od codziennego, szybkiego życia.

Najmłodsze pokolenie jest naszą przyszłością. Chcemy mu dać radość z bycia tu i teraz wśród natury, która w oczywisty sposób relaksuje i reguluje każdego z nas. Na łonie natury dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami.

Chociaż koncepcja zanurzenia w naturze jest wciąż stosunkowo nowa, edukację leśną spopularyzowały kraje skandynawskie już w latach 50. XX wieku. Edukacja ta polega na nauce przez zabawę, najczęściej na zewnątrz, niezależnie od pogody. W ten sposób dzieci mają szansę odkrywać świat przyrody, pobudzać wyobraźnię i kształtować postawy proekologiczne. Jest to o tyle ważne, ponieważ dowiedziono, że zabawa jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem uczenia się przez dzieci umiejętności życiowych oraz odkrywania swoich zainteresowań i pasji. Przebywanie w naturze zwiększa zdolności poznawcze, jednocześnie zmniejsza poziom stresu i poprawia odporność dziecka.

Podczas naszych zajęć będą miały miejsce zabawy zespołowe i indywidualne, dużo zajęć kreatywnych, artystycznych, praca w naturalnych materiałach, praca z narzędziami, budowanie szałasów, zabawa w błotnej kuchni dla młodszych uczestników i inne. Przede wszystkim będą to zajęcia przeprowadzane w wyjątkowy sposób, pozwalający dzieciom na wszechstronny rozwój w poczuciu własnej wartości.
Planujemy:
• popołudniowe/weekendowe leśne warsztaty dla dzieci (czasem dla dorosłych oraz całych rodzin);
• leśne półkolonie;
• leśne weekendy dla rodzin wśród natury;
• leśne weekendowe biwaki dla dzieci;
• kilkugodzinną, regularną opieka dla stałej, niewielkiej grupy dzieci, tworzącej wraz z rodzicami leśną wspólnotę.

Wśród tematyki leśnych warsztatów będzie pojawiać się: budowanie szałasów, orientacja w terenie, budowanie grządek permakulturowych, majsterkowanie w drewnie, tropienie zwierząt, rozpoznawanie roślin jadalnych, zapoznanie i terapia z przyjezdnymi alpakami, zapoznanie z kurami, tworzenie zielników, plecenie wianków, malowanie na drewnie, rozpalanie ogniska, przygotywanie jedzenia na ogniu, lepienie w glinie, sadzenie roślin, las w słoiku, lampiony leśne, drewniane gry planszowe, mini ogródki ziołowe, mini skalniaki, ramki z patyków, naturalne i pachnące masy plastyczne, leśne maski, biwakowanie, dzika kuchnia i wiele wiele innych.

Z głębi serca uważamy, że budując leśną wspólnotę przyczyniamy się do małych zmian, które w przyszłości będą mieć ogromne znaczenie dla następnych pokoleń oraz całej planety. Wszystko co utworzymy i postawimy na tym terenie będzie nietrwale związane z gruntem. To znaczy, że kiedyś, gdy zakończymy naszą działaność (mamy nadzieję, że w bardzo dalekiej przyszłości) doprowadzimy teren do wyglądu jakby nigdy nas tam nie było (oprócz nasadzeń drzew i krzewów, które oczywiście zostaną).

Ogrodziliśmy część działki zarówno dla bezpieczeństwa dzieci jak i znajdującej się tam infrastruktury. Jednakże myśląc o okolicznych mieszkańcach przygotowaliśmy bezpieczne przejście przy Szklarce, a także zostawiamy swobodny przejazd częścią działki, która zwyczajowo służy mieszkańcom jako droga.

Obecnie kompletujemy w naszym zespole kadrę, doposażamy się, tworzymy stronę www i przygotowujemy dla Was i dla nas piękną, żyjącą przestrzeń. W niedługim czasie pojawią się pierwsze propozycje warsztatów. Ogłaszać je będziemy zarówno w internecie jak i na tablicy informacyjnej na działce.

Jeśli Drodzy Mieszkańcy macie propozycje warsztatów, odezwijcie się do nas, spróbujemy je zoorganizować.
Jeśli jest wśród Was ktoś, kto poczuł, że chciałby z nami współpracować- także zapraszamy do kontaktu.

Dane kontaktowe. email: kontakt@podroznedrzewa.pl,
www.podroznedrzewa.pl , tel 536835688
Ewa Wiśniewska Stowarzyszenie Podróżne Drzewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *