Osiedle Główna. W kwadrans można dojechać do centrum Poznania. Jest tutaj mnóstwo zieleni oraz rozrastające się nowe osiedla, ale również fabryki i magazyny, nad którymi góruje „wieża” elektrociepłowni Karolin.–Przyglądamy się naszej dzielnicy i próbujemy ją zmieniać – wyjaśnia Daniel Stachuła, koordynator działań. Czego można spodziewać się na Głównej w tym roku?
Główna: pogłosy, czyli warsztaty chóralne dla seniorek i seniorów. Zajęcia prowadzone przez dyrygentów chóralnych – Joannę Bardzką i Damiana Kacnera
Fyrtel_sound, czyli cykliczne warsztaty gry na ukulele dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zajęcia poprowadzi Przemysław Śledź.
Potańcówki, czyli dwa spotkania taneczne powiązane z argentyńskim tangiem oraz muzyką wykonywaną na żywo przez kwintet dęty.
Art_science, czyli warsztaty z pogranicza nauki i sztuki prowadzone przez Jakuba Sypniewskiego w oparciu o strategię IBSE (nauczania przez naukowe dociekanie). Młodzież z Głównej poprzez samodzielne prowadzenie doświadczeń naukowych pozna wiele efektów specjalnych używanych w teatrze (m.in. rozszczepianie światła, dym, unoszenie przedmiotów itp.).
Mobilna galeria sztuki, czyli cykl pięciu familijnych spotkań, który przybliży mieszkańcom Głównej ofertę poznańskich galerii sztuki i muzeów. Na wspólne oglądanie wystaw zabierze uczestników Karolina Brzezicka – historyczka sztuki. Stworzenie dzielnicowej gry miejskiej, w której wydobyte zostaną ciekawe historie związane z zakamarkami dzielnicy,warsztaty Budujemy bazę!, podczas których wypracowana zostanie koncepcja renowacji przestrzeni podwórka, czyli miejsca integracji, odpoczynku i rekreacji dla społeczności lokalnej,warsztaty Główna_design, czyli konstruowanie ekologicznych mebli miejskich, które wkomponowane zostaną w przestrzeń bazy- ,stworzenie Biblioteki Sąsiedzkiej, czyli zbiórka książek oraz zbudowanie regałów miejskich z książkami do korzystania w wolnym dostępie – spełnienie największego marzenia mieszkańców i mieszkanek Głównej.
Tworzymy Główne Centrum Kultury, czyli kreatywne podwieczorki. SMAK podkreśla, że Fyrtel_Główna to miejsce otwarte, do którego każdy uczestnik i uczestniczka może wprowadzić nową jakość i zainicjować ciekawe działania. Warsztaty kulturowo-kulinarne, podczas których wspólne przygotowywanie potraw stanie się doskonałą okazją do lepszego poznania się, Archiwum Społeczne Głównej, cykl spotkań poświęcony społecznej archiwistyce. – Poprzez wydobywanie na światło dziennie niemal zapomnianych historii czy zbieranie i archiwizowanie fotografii, chcemy ocalić od zapomnienia te elementy przeszłości, które ukształtowany specyficzną pamięć miejsca – mówi Ewelina Chatłas, koordynatorka archiwum.
Dzień Sąsiada 2020 W czerwcu planowane jest duże wydarzenie skierowane do mieszkańców Głównej i dzielnic przyległych – Dzień Sąsiada. W tym roku podczas wspólnego święta planujemy zaprezentować efekty naszych cyklicznych warsztatów: koncert kapeli ukulelistów oraz koncert chóru seniorek i seniorów. Nie zabraknie oczywiście dzielnicowej potańcówki, która w zeszłym roku cieszyła się sporą frekwencją! – dodaje Zuzanna Głowacka, koordynatorka działań. Chcemy wskazać na ich potencjał wspólnototwórczy, a także pokazać, że każdy fyrtel kryje za sobą interesujące mikrohistorie – dodaje Daniel Stachuła.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej SMAK: www.animatorzysmak.pl.